Make your own free website on Tripod.com
Kekova Adası ve çevresi Güney-batı Türkiye'nin en güzel tarihi ve turistik köşelerinden biridir. Yüzyıllar öncesinde bu yörede yaşamış olan uygarlıkların kalıntılarını bugün dahi çok iyi korunmuş bir şekilde muhafaza etmektedir.
Yöre; yüzmek, dalmak ve diğer tüm su sporları için adeta biçilmiş kaftandır.
 Akvaryum
 
 
 
 
 
Yöreyi yapacağınız bir gezi için en rahat başlangıç noktası Üçağız'dır.
Üçagız'a otobüs veya özel otomobilinizle ulaşabilirsiniz. Kaş-Demre yolunda Kaş'a 15 km kala ayrılan yola saparak Üçağız'a varırısınız.
 
 
 
 
 
 
 
Üçağız 400 nüfuslu bir balıkçı köyüdür. Gece konaklamak için çeşitli seçenekler mevcuttur. Onur Pansiyon denize sıfır konumu ve temizlik+konforuyla en uygun seçeneklerden biridir. Köyün küçük -ve tek- caddesinde hediyelik eşya, kilim, takı vb satılan küçük dükkanlar mevcuttur.
Köyün içinde eski bir kalenin kalıntılarını görebilirsiniz. Evler gerçekten oldukça eskidir;
bazıları hala Likya zamanındaki hallerini korurlar. Köyün içinde ve hemen dışında Likya ve Roma devrine ait taş mezarlar yer alır. Yüzyıllık geçmişi olan bu eserlerle içiiçe yaşamak, köy halkı için sıradan bir hal almıştır artık.
 
 
Karaloz Koyu
Üçağız'ın hemen yanında Kaleköy
( tarihi Simena ) yer alır. Burada oldukça iyi korunmuş bir Ortaçağ kalesi bulunmaktadır. Kalenin içinde küçük bir amfitiyatro vardır.
Kalenin manzarası mükemmeldir; tüm çevreyi izlemek mümkündür. Kalenin hemen dışında iyi korunmuş Likya kaya mezarları ve bir tapınağın lkalıntıları yer alır. Her iki köyde de misafirperver bir atmosferle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.
 
Ziyaretçilerin çoğu bu bölgeye Batık Şehir'i görmek üzere gelir. Burası Kekova adası üzerinde bulunan ve sulara gömülmüş antik bir şehirdir. Küçük bir kayıkla Kekova adasının kıyılarından geçerken
kıyıda ve hemen altınızda, suyun dibindki şehrin kalıntılarını izlersiniz.
 
 
Batık şehrin birkaç km ilerisinde Tersane koyunu görmeden buradan ayrılmak olmaz. Sevimli, küçük bir koydur Tersane. Sahilde eski bir kilise ve birçok evlerin kalıntıları yer alır.
 
 
 
Üçagız'dan yaklaşık 30 dakikalık bir kayık yolculuğu ile Aperlae, antik bir Likya şehrine gidebilirsiniz. Şehrin duvarları ve kapıları, ayrıca bir kilisenin kalıntıları durmaktadır. Limanın kalıntıları suya gömülmüştür; rıhtım ve diğer liman binalarını suyun altında görebilirsiniz. Büyüleyici mavi renkteki suda yüzerek antik Aperlae şehrinin kalıntıları arasında dolaşabilirsiniz.
 
 
Bir başka güzel koy, Burç da Üçağız'dan kayıkla yarım saat uzaklıktadır. Bir yeraltı kaynağından soğuk tatlı su karışan bu güzel koyda kendinizi turkuaz renkli sulara bırakıp yüzmenin keyfini yaşayın. Hemen tepede koya bu ismi veren küçük bir kale yer alır.
 
Burç'un hemen yanında Mavi Mağara yer alır. Küçük kayıklarla içine girebileceğiniz bu mağara yaklaşık 20 m uzunluğundadır.
 
Mavi Mağara'nın hemen yanı Gökkaya Körfezi'dir. Yüzme ve her türlü su sporları için eşsiz bir yerdir. Dans etmekten hoşlanıyorsanız, geceyi buradaki diskoteklerden birinde geçirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki Gökkaya'ya karadan ulaşım yolu yok!!!
 
 
 
Üçağız'a en yakın diğer "büyük" yerleşim merkezleri Kaş ve Demre'dir.
 
 
Kaş, Likya kıyılarının en cezbedici yerlerinden biridir. Bir balıkçı kasabası olarak orjinal atmosferini korumakla birlikte, birçok restoran, pansiyon, otel ve dükkanlarla gözde bir turizm beldesi haline gelmiştir. Küçük bir marinası da mevcuttur.
Burada her türlü su sporunu yapabilirsiniz. Biz özellikle scuba dalışını öneriyoruz. İlçenin ortasında bir Likya kaya mezarı hala dimdik ayakta durmaktadır.
A tomb in Kas View from the fortress, Simena
 
 
 
Demre, antik Myra, Noel Baba'nın yaşadığı yerin günümüzdeki adıdır. Aya Nikola'nın 11. yy dan kalma kilisesinin kalıntılar görülmeye değer bir eserdir. Antik Myra kenti kaya mezarları ile ünlüdür. Bunların hemen yanında iy korunmuş bir Roma tiyatrosu vardır.
 
 
 
Antik Likya uygarlığına ilgi duyuyorsanız, buraya tıklayarak pek hoş bir siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 Ana sayfa  Restoran Pansiyon  Kekova  Rezervasyon  Nasıl Gidilir?  İrtibat